Aby záhrada na jar kvitla
Už od septembra môžeme vysádzať cibuľoviny na rozkvitnutú jar. Je teda na čase vyberať miesta kam umiestnime cibuľky tulipánov, krókusov, snežienok, narcisov, hyacintov, modrica a i. Cibuľky stačí raz vysadiť a svojou krásou vás pri správnej starostlivosti môžu tešiť aj niekoľko rokov.
Základom úspechu je dobrá pôda. Väčšine cibuľovín vyhovuje priepustná, výživná pôda. Vylepšiť ju môžeme zrelým kompostom či kravským hnojom.
Pokiaľ je pôda ťažká a nepriepustná, je potrebné pre cibuľku vyhĺbiť priestrannú a hlbokú jamku (cca 30 cm) a na dno vložiť drenáž – piesok či drobný štrk zmiešaný so zeminou.
Na miesto sa vsádzajú tak, aby hĺbka jamky trojnásobne prevyšovala výšku cibule. Pôsobivé sú skupinové výsadby o aspoň 20 ks. Cibuľky sadíme aspoň 10 cm od seba.
Jesenné cibuľoviny sú prvými poslami jari. Atraktívne sú ako obruba záhonov, ciest a chodníčkov, ale vynímať sa budú aj uprostred trávnika alebo ako podsadba stromov. Ak vyberieme nižšie druhy, budú krásne aj v nádobách a kvetináčoch.
Najobľúbenejšími cibuľovinami sú zrejme tulipány vyšľachtené do stoviek farebných odtieňov, výšok, plných aj jednoduchých kvetov, vydržia kvitnúť od apríla do júna.
Jar by sa nezaobišla bez kvetov modríc, snežienok, bledulí, ktoré prospievajú aj pod stromami. Krókusy vyžadujú ľahké pôdy a slnečné stanovište, rovnako ako hyacinty.
Vďačnými cibuľovinami sú narcisy. Sú odolné, vyšľachtené do mnohých variet a porastú aj v ťažších pôdach. Potrebujú viac vlahy, než ostatné cibuľoviny.
Ak sa na záhrade vyskytujú hraboše, cibuľky chránime dostatočne hustým pletivom, alebo ich vysádzame v perforovaných drôtených či plastových košíkoch.
Veľkým pomocníkom pri sadení, najmä do trávnika, je sadzač, ktorým ľahko vyrýpneme klátik zeminy.