Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať? I.
Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín – tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modríc? Cibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt je pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.
Korunkovky
K najväčším z korunkoviek patrí korunkovka kráľovská (Fritillaria imperialis), dorastá do výšky viac ako 1 meter a nesie až 12 veľkých žltých až červených kvetov pod chocholčekom listov. Uplatní sa ako solitér jedinečného vzhľadu, aj v trvalkových záhonoch a v skupinkách medzi kríkmi. Vynikne v spoločenstve nižších cibuľovín menej výrazných farieb, ako sú narcisy, tulipány svetlých farieb či hyacinty. Bude sa im dariť na slnku alebo v polotieni, v kyprej a výživnej pôde. Väčšie cibule vysádzame najmenej 20 cm hlboko, aby boli chránené pred poškodením chladom a nevyvracali sa. Časom sa sami zavŕtajú ešte hlbšie. Z cibúľ, ktoré ste vysadili v lete alebo na jeseň a prezimovali, vyrašia na jar malé "kráľovské korunky" – prvý rok však nekvitnú. Tiež sa o nej hovorí, že zápach z vysadenej cibule odpudzuje hlodavce. Korunkovka naozaj príliš nevonia, to je aj jej jediná nevýhoda.
Na vlhších miestach záhrady sa môže sama splaňovať korunkovka strakatá (Fritillaria meleagris). Ak kvitne na jarnej lúke, kvety vyzerajú, akoby plávali nad trávou, ako zvončekovité balóniky, úzke listy sú totiž nenápadné. Jej okolo 4 cm veľké kvety sú jemne kockované, podľa odrody ružové, vínové či zelené. Bude sa jej dariť na slnku aj v polotieni, potrebuje kyprú, humóznu pôdu s dostatkom vlahy. Je vhodná aj na brehy záhradného jazierka. Dorastá do výšky až 30 cm.
Aj drobnokvetej korunkovke kamčatskej (Fritillaria camtschatcensis) s tmavovínovými kvetmi svedčia vlhké stanovištia.
Na pestovanie v nádobách, v skalke či na štrkovom záhone sa hodí napríklad korunkovka pontská (Fritillaria Pontica) so zaujímavými zeleno-žltými kvetmi alebo korunkovka perzská (Fritillaria persica) s purpurovými kvetmi.
Rovnako ako ostatným cibuľovinám, aj korunkovkam svedčí vyzretý kompost, kostná múčka a tekuté hnojivá či rastlinné výluhy obsahujúce viac draslíka (kostihojový, z banánových šupiek), nesvedčí im však hnojenie s veľkým obsahom dusíka.