Bylinka svätej Barbory – barborka
Už podľa názvu je zrejmé, že táto rastlina je zasvätená svätej Barbore, patrónke baníkov a murárov. Máte v záhrade zatienený alebo podmáčaný kút, kde sa rastlinám nedarí? Skúste bylinu vypestovať. Je otužilá, listy pripomínajú chuť žeruchy a dajú sa zberať i v zime.
Použitie
Surová barborka sa používa do šalátov alebo ako ozdoba pokrmov. Rovnako chutná je i pruhovaná forma barborky, ktorá pôsobí i veľmi dekoratívne.
Nemôžeme zabudnúť na jej liečivé schopnosti. Obsahuje provitamín A, vitamín C i horčicový olej. Je močopudná a prečisťuje krv. Listy sa niekedy prikladali ako hojivá "náplasť" na zranenie a otvorené rany. Barborka patrí medzi poľné plevely a do čeľade kapustovitých. Objaviť ju môžeme nielen v Európe, ale tiež v Ázii, Kaukaze i na mnohých ďalších miestach.
Je to trvalá (niekedy len dvojročná) liečivá rastlina, ktorá vytvára v prvom roku života len listy a kvitne až nasledujúcu jar žltými kvetmi. Byľ býva zelená až červenofialová, lysá alebo mierne chlpatá a v hornej polovici vetvená. Vyrastá z nej prízemná listová ružica. Rastlina dosahuje výšku 30 až 60 cm. Rozmnožuje sa dobre, väčšinou samovýsevom.
Pestovanie
Dariť sa jej bude v polotieni na vlhkých a hlinitých pôdach. Vysieva sa na jar pre letný zber a na jeseň. Semená vysievame do ryhy 5 mm hlboké. Pokiaľ je pôda pred výsevom suchá, dôkladne ju zalejeme. Po vyklíčení rastliny ich jednotíme na vzdialenosť 20 cm od seba.
Za suchého počasia výdatne zalievame a mulčujeme. Je možné ju pestovať i v nádobách. Barborka rastie veľmi rýchlo. Prvé listy môžeme trhať už 8 týždňov od výsevu. Rastlina prirastá zvnútra, listy preto trháme zvonku. Je lepšie natrhať si vždy čerstvé listy a ihneď ich spotrebovať.
Čerstvé listy sa môžu zberať nepretržite. Zaistia dostatok vitamínu C i v zimnom období. Listy chutia ostro korenisto, podobne ako listy potočnice alebo žeruchy. Príprava barborky je tiež podobná.