×
Vyhľadávanie v blogoch

Chryzantémy nie sú len smútočnými kvetmi, dajte im šancu

Ich nevšednú krásu oceníte v trvalkovom záhone aj vo váze. Pre vonkajšie výsadby sú určené zimovzdorné chryzantémy – novembery, tie, zo skupiny Multiflora, sa hodia ako na záhony, tak na pestovanie v nádobách.

V Českej republike sa šľachtením chryzantém zaoberal Ján Dvořák. Vyšľachtil ich viac ako tri stovky a Šlapanické chryzantémy sa stali pojmom, získavali ocenenie na výstavách po celom svete.

Z rozsiahleho sortimentu sa zachovala snáď len „Šlapanická Eliška“ – červená novemberka s výrazným žltým stredom, ktorá býva na záhradách k videniu častejšie.

Novemberky vydržia v záhrade mnoho rokov, ak im doprajete všetko, čo potrebujú:

- pôda stredne ťažká, priepustná a humózna,

- slnečné stanovište,

- dostatok vlahy,

- prihnojovanie v čase vegetácie každé dva týždne,

- v našich zimách prezimujú vonkajšie chryzantémy obvykle bez problémov.

Neuškodí im však prisypanie kríka ľahšou zeminou (kompost s rašelinou bude to pravé). Vo vyšších polohách a tam, kde sú zimy tuhšie, použite ešte ľahký kryt z čečiny.

Na jeseň ich nezostrihávajte, nechajte strih až na jar, kedy odstránite kryt, rozhrabete zeminu a november nad zemou skrátite.

Novembery pestované v nádobách potrebujú k úspešnému rastu zmes rašeliny a ornice (záhradnej zeminy) a pravidelné prihnojovanie. Na zimu zapustite nádobu do záhona, zasypte zeminou a prikryte čečinou.

Takúto starostlivosť ocenia rastliny bohatým kvitnutím – skoré odrody už od konca augusta, neskoré rozkvitajú po polovici októbra. Približne po piatich rokoch trsy zjari presaďte, pritom ich môžete rozdeliť a chryzantémy si namnožiť.

Ani novembrám sa nevyhýbajú škodcovia. Tým najúpornejším je voška napadajúce puky a neskôr aj kvety, ktoré sa deformujú. Od prvého výskytu použijeme vhodný postrek.

Nebezpečné je háďatko margarétové, žijúce vo vnútri pletív chryzantém, výsledkom jeho prítomnosti sú deformované kvety a bezlisté stonky. Háďatko prezimuje v pôde a na jar napáda rastliny v mieste drobných poškodení listov.

Odpudiť ho môžeme afrikánmi alebo dezinfekciou pôdy. V daždivom počasí sa šíri na rastlinách septorióza, ktorá poškodzuje listy hnedočiernymi škvrnami. Pomáha napr. Dithan M45 aplikovaný po desiatich dňoch aspoň trikrát. Chryzantémy napáda aj biela hrdza.

Na vrchnej strane listov huba vytvára žlté škvrny s ložiskami výtrusov na rube listov, ktoré schnú a opadávajú. Silne napadnuté rastliny sa musia spáliť.

Z chemických prípravkov sa odporúča použiť Baycor 25WP alebo Dithan M45. Napadnuté listy sa pred postrekom odstránia a ošetrenie sa opakuje aspoň päťkrát, vždy po týždni.

Náš tip

Pestovať môžete aj jedlú chryzantému. V Číne veria, že dodáva človeku životnú silu a napomáha pri liečbe rôznych neduhov. Mladé výhonky, okvetné lístky i celé kvety sa dajú využiť v kuchyni, z koreňov sa varí čaj proti bolesti hlavy, krku, na zotavenie z chrípky, pri diabete a na posilnenie zraku. Listy pripomínajú vzhľadom petržlen, ale majú skôr zelerovú príchuť.

Súvisiace články

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Celkový názor:
Objednávka bola vybavená rýchlo, maximálna spokojnosť
Pečať overené zákazníkmi

Gustáv S. 08.11.2024

5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
Rýchlosť vybavenia a dodávky.
Pečať overené zákazníkmi

Miloš S. 23.10.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rýchle dodanid
Pečať overené zákazníkmi

Alexander T. 17.10.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa