×
Vyhľadávanie v blogoch

Čierňavka slivková – škodca sliviek a marhúľ

Pokiaľ vám opadala veľká časť plodov sliviek a marhúľ, môže byť jednou z príčin malá vosička z radu blanokrídlových – tmavka slivková, ktorá sa do našej krajiny dostala kvôli globálnej preprave potravín (ide o ideálnu vstupenku pre mnoho nepôvodných druhov, ktoré sa schovajú v obaloch, často tiež priamo v dovážanom ovocí).

Eurytoma schreineri, tmavka slivková - jej dospelí jedinci pripomínajú malé vosičky. Telo je čierno sfarbené, krídla majú priehľadné, hlava a hruď sú matné, výrazne jamkovité, oči pomerne veľké, červeno sfarbené. Samce sú štíhlejšie, 4–6 mm dlhé, samice sú zavalitejšie a väčšie (7–7,5 mm). Tykadlá samcov majú odstále pľuzgieriky a sú zakončené paličkou, samičky majú tykadlá krátke, dopredu smerujúce pľuzgiere a tykadlá sú zakončené nevýraznou dvojčlánkovou paličkou. Larvy sú zavalité, belavé s žltkastou hlavou a hnedými kusadlami.

Po spárení samičky kladú vajíčka do ešte polomäkkých kôstok vyvíjajúcich sa plodov. Vajíčka kladú cca 10–12 dní po odkvitnutí sliviek, samotné obdobie kladenia trvá 2–3 týždne. Jedna samička je schopná naklásť 30–40 vajíčok, v jednej kôstke sa ale vyvíja vždy iba jedna larva. Vývoj larvy prebieha vo vnútri kôstky, ktorú larva vyžiera, plody tak ukončujú rast, predčasne sa vyfarbujú, mumifikujú a vo väčšine prípadov opadávajú. A to už od začiatku júla. Môže opadať aj ich väčšina. Napadnuté plody si možno pomýliť s plodmi napadnutými moniliovou hnilobou. Podobný priebeh je aj pri tmavke mandľovej (Eurytoma amygdali), ktorej larvy napádajú pre zmenu mandle.

Larvy sa na jar zakuklia, keď priemerné denné teploty prekročia 10 °C. Kuklenie lariev trvá cca 4 týždne, dospelé osoby sa liahnu 13–27 dní po zakuklení (od konca apríla) v závislosti od klimatických podmienok. Dospelci tmavky opúšťajú kôstku vyžraným kruhovým otvorom s priemerom asi 1–1,5 mm. Zbadáme ich pri teplotách nad 16 °C. Život dospelých ľudí je veľmi krátky, 6-8 dní. Plne vyvinutá larva v napadnutej kôstke slivone prezimuje, a môže v nej prečkať aj dva roky.

Odstraňovanie a likvidácia opadaných mumifikovaných plodov je nechemickou metódou ochrany. Proti tmavo slivkovej, čo sa týka možnej ochrany pomocou insekticídnych účinných látok, u nás nie je doteraz registrovaný žiadny prípravok na ošetrenie napadnutých plodov. Napadnutie môže spôsobiť až 90% opad plodov.

Súvisiace články

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Celkový názor:
Objednávka bola vybavená rýchlo, maximálna spokojnosť
Pečať overené zákazníkmi

Gustáv S. 08.11.2024

5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
Rýchlosť vybavenia a dodávky.
Pečať overené zákazníkmi

Miloš S. 23.10.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rýchle dodanid
Pečať overené zákazníkmi

Alexander T. 17.10.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa