Čo znamená biely povlak na substráte izbových rastlín?
Niekedy pri starostlivosti o vaše izbové rastliny môžete spozorovať, že pôda je pokrytá bielym nánosom. Ide o bielu pleseň, čo nie je nič neobvyklé na izbových rastlinách. Pre človeka obvykle nepredstavuje zdravotné riziko, ale vašim rastlinám môže škodiť a v najhoršom prípade ich dokonca zahubiť.
Biela pleseň sa najčastejšie vyskytuje v prostredí s nedostatočným vetraním a vysokou vlhkosťou, čo býva typické pre zimné obdobie. Na kontrastnom tmavom podklade pôdy je ľahko rozoznateľná.
Je to pleseň alebo iná choroba?
Plesne môžu mať rôzne prejavy a farby v závislosti od rastliny, na ktorej sa objavia. Občas môže dôjsť k zámene s inými chorobami. Bielu pleseň však spoznáte podľa charakteristického sivobieleho povlaku na pôde. Dôležité je pleseň eliminovať čo najrýchlejšie, pretože môže napadnúť aj samotnú rastlinu a jej puky.
Odstránenie plesne
Odstránenie plesne je zvyčajne jednoduché, ale spôsob závisí od miery rozšírenia a druhu rastliny. Začnite odstránením kontaminovanej hornej vrstvy pôdy. Tým zistíte, či je pleseň rozšírená len povrchovo alebo hlbšie. Pokiaľ je napadnutá iba vrchná vrstva, stačí ju odobrať a nahradiť čerstvým substrátom.
Po odstránení odporúčame posypať zeminu mletou škoricou, ktorá pôsobí dezinfekčne. Potom nechajte pôdu niekoľko dní preschnúť, než ju znovu zalejete. Pokiaľ je pleseň zakorenená hlbšie, vyberte rastlinu, odstráňte všetky zasiahnuté časti pôdy a presaďte ju do nového substrátu a čistej nádoby.
Môžete tiež skúsiť domáci postrek - zmiešajte dve lyžice jedlej sódy s litrom vody a aplikujte na povrch rastliny, kvetináče alebo na vrchnú vrstvu pôdy.