×
Vyhľadávanie v blogoch

Harmanček - pestovanie a využitie

Ako liečivá rastlina bol známy už v pravekých kultúrach. Rovnako ako v Egypte, kde bol zasvätený slnku, pre svoje liečivé účinky si ho vážili aj starí Gréci. Harmanček sa vtedy inhaloval, šnupal, sušené listy slúžili ako fajčivo pri záchvatoch astmy i nespavosti. Mnohí ho označujú za najúčinnejšiu upokojujúcu rastlinu na zemi. Ide o jednoročnú vonnú bylinku s typickými bielymi lístkami okolo žltého kvetného lôžka.

Ľahko si túto rastlinku vypestujete aj doma. Vhodným stanovišťom pre výsev harmančeka (Matricaria chamomilla) je záhon na plnom slnku s priepustnou a ľahkou pôdou.

Záhon udržujte v bezburinnom stave. Harmanček rastie pomalšie a potrebuje čistý, obrobený záhon dobre zásobený živinami, napríklad z vyzretého kompostu.

Nesvedčí mu nadmerné vlhko ani nadmerné sucho, zálievka by mala byť podľa potreby primeraná. Semená sa vysievajú od polovice augusta do konca septembra. Do zimy rastlinky dobre zakorenia a prvý zber môže byť už na jar.

Z jarných výsevov sa harmančeku príliš nedarí, semenáčiky vzchádzajú striedavo a porast je nerovnomerný. Semená klíčia na svetle, vysievajte ich preto na povrch utužených riadkov vzdialených od seba cca 15 cm.

Harmanček dokáže prezimovať v prízemnej ružici a na stanovisku vydrží až 3 roky, aj napriek tomu, že je braný ako jednoročná. Kvety harmančeka zbierajte ihneď po rozkvete, neskôr by sa mohli začať rozpadať pri tvorbe semien.

Rastliny harmančeka nakvitajú od júna do jesene v podstate nepretržite. Zbierajte iba kvety, stopku kvetu nenechávajte nikdy dlhšiu ako 2 cm, inak sa znehodnotia.

Harmanček sa suší v slabej vrstve, pri teplotách 30-40 ° C, správne usušené kvety by mali mať biele lístky, zelený kalich a stopku, vôňa je príjemná. Skladujte ich v suchu a tme.

Liečivé účinky harmančeka

V odporúčaných dávkach je veľmi vhodný aj pre deti, a to predovšetkým pri kŕčoch a bolestiach brucha, zároveň ho môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy.

Používa sa najčastejšie ako nálev (postrek na semenáčiky iných rastlín, má zvýšiť ich kondíciu, v komposte pôsobí ako urýchľovač zrenia), odvar (pridáva sa do kúpeľov na osvieženie a relaxáciu), zábaly (odstraňujú únavu a miernia zápaly všetkého druhu).

Ak rastie harmanček v blízkosti oslabených rastlín, pomôže im sa spamätať. Odvar z kvetov používaný ako nápoj má posilňujúce a upokojujúce účinky, na zápal v krku ho možno využiť ako kloktadlo, výluh proti nadúvaniu, pri žalúdočných problémoch či pri zápaloch dýchacích ciest.

Liečba kožných ochorení

Harmanček obsahuje zlúčeninu apigenín, ktorá oslabuje rakovinové bunky a zabraňuje ich šíreniu i množeniu – protinádorové účinky boli objavené napr. u rakoviny kože, krvi, žalúdka, pečene, hrubého čreva, pľúc, štítnej žľazy, prsníka i vaječníkov.

Súvisiace články

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Celkový názor:
Objednávka bola vybavená rýchlo, maximálna spokojnosť
Pečať overené zákazníkmi

Gustáv S. 08.11.2024

5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
Rýchlosť vybavenia a dodávky.
Pečať overené zákazníkmi

Miloš S. 23.10.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rýchle dodanid
Pečať overené zákazníkmi

Alexander T. 17.10.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa