Okrúhlica – nenáročná jesenná zelenina
Okrúhlica pôvodne pochádza z hornatých častí afrického Stredozemia. Jej pestovanie má však v Európe dlhú tradíciu. Už v starovekom Grécku a Ríme bola považovaná za veľmi významnú kŕmnu plodinu aj koreňovú zeleninu. S nástupom zemiakov však jej popularita značne klesala.
Okrúhlica je dvojročná rastlina, ktorá je príbuzná s pomerne obľúbenými a taktiež pestovateľsky nenáročnými ázijskými zeleninami, ako je mitsuna či komatsuna. Od jej podobného a spolu často zamieňaného turinu sa rozpozná podľa svetlo kapustových listov bez voskového povrchu.
Jej guľovitá buľva sa oproti reďkovke vyznačuje nepálivou, vodnatou a šťavnatou chuťou, ktorá pripomína chuť kalerábu. Je vhodná ako na priamy konzum, tak aj na tepelné spracovanie. V kuchyni je možné využiť aj jej mladé čerstvé listy – podobne ako špenát či šalát. Okrúhlica sa okrem iného aj veľmi dobre skladuje.
Výsev sa vykonáva počas letných mesiacov (júl, august) priamo na konečné stanovište do hĺbky 2–3 cm. Spon by mal byť 30x15 cm. Po vzídení je potrebné rastlinky vyjednotiť tak, aby od seba boli vzdialené približne 15 cm.
Okrúhlica nie je náročná na pôdu, vyrastie vám takmer kdekoľvek (najlepšie hlinitopiesočnatá zásaditá pôda) – nehodí sa však do čerstvo vyhnojenej pôdy, kvôli vetveniu korienkov.
Okrúhlica potrebuje počas vegetácie predovšetkým dostatok vlahy – viac ako iná koreňová zelenina. Stanovište voľte predovšetkým slnečné.
Zberajú sa dorastené buľvičky do maximálnej veľkosti tenisovej loptičky (kvôli drevnateniu). Úroda prebieha približne 6 týždňov od vysiatia (od augusta do októbra).
Na obmedzenie insekticídneho poškodenia rastlín odporúčame ako ochranu využiť prekrytie netkanou textíliou a to predovšetkým pri jarnom výseve – proti drepčíkom.