Ostružina malinová - viete, že maliny aj liečia?
Malina obyčajná, inak aj ostružina malinová (Rubus idaeus linné) má nielen chutné a lahodné plody, ale má neuveriteľne liečivé účinky. Malinám sa určite oplatí vyhradiť nejaký ten nepoužívaný kút záhrady. Na liečenie môžeme použiť všetky bežné pestované druhy malín, i keď najviac účinných látok majú červené plody. Žlté maliny sú zasa mierne inej chuti a majú inú dobu dozrievania. Je výhodné pestovať niekoľko druhov.
Pestovanie
Malinám vyberieme slnečné stanovište a pretože majú dlhé výhonky, potrebujú aj nejakú oporu. Väčšinou ich pestujeme pri plote. Potrebujú mierne kyslú, humóznu a vlhkú pôdu (nie však premočenú). Ideálne je mulčovanie lesnou hrabánkou a pokosenou trávou. Každý rok na jar prihrnieme k malinám i čerstvý kompost. Mulčovaním zabránime i rastu buriny, na ktorú sú maliny dosť háklivé. Plieť sa ale veľmi nedajú, pretože majú plytko uložené korienky, ktoré by sme mohli pletím poškodiť. Pri občasnej zálievke pri letnom dlhotrvajúcom suchu a pravidelnom mulčovaní maliny nepotrebujú vôbec žiadnu starostlivosť. Rozmnožujú sa plazivými koreňovými výbežkami. Sadenice sadíme na jeseň alebo skoro na jar, jesenná výsadba je však výhodnejšia. Rastlinka stihne do zimy ešte poriadne zakoreniť a zosilniť a na jar už hneď začne plodiť. Maliny nemajú rady žiadnych blízkych susedov, medzi kríkmi malín sa neodporúča čokoľvek pestovať.
Využitie
Plody majú vysoký obsah vitamínu C, vitamín E, B1, B3, B12, provitamín A, z minerálnych látok železo, horčík, zinok, meď, vápnik, fosfor a draslík. Malinová šťava, ale aj čaj z plodov sú výborným prostriedkom pri horúčkovitých vírusových ochoreniach, podporujú potenie sa a tým aj vylučovanie škodlivých látok z tela. Taktiež tlmia horúčku, liečia i inkontinenciu vrátane nočného pomočovania sa detí. Dobrá správa pre pánov – plody malín zvyšujú hladinu testosterónu a celkovo veľmi priaznivo pôsobia pri poruchách erekcie a iných sexuálnych disfunkciách, vrátane impotencie a mužskej neplodnosti. Maliny pôsobia síce miernejšie ako chemické produkty z lekárne, napriek tomu však pri pravidelnom a dlhodobom užívaní majú vplyv i na zvýšenie imunity a pôsobia preventívne proti civilizačným chorobám.
Značný podiel vitamínu C obsahujú aj listy. Ich liečivé účinky sú úžasné, musia sa však zbierať z lesných rastlín, nie zo záhradných. Na liečivé účinky má totiž značný vplyv i prostredie. Odvar z listov je účinný pri hnačkách a zápaloch žalúdka a čriev. Nálev z nich je na rozdiel od nálevu z plodov zasa skôr ženská záležitosť - tlmí silnú menštruáciu a menštruačné bolesti, uľahčuje pôrod. Ak začneme piť malinový čaj pravidelne 1 – 2x denne 1 – 2 mesiace pred termínom pôrodu, dôjde k skráteniu druhej doby pôrodnej, zníži sa pravdepodobnosť komplikácií a zmiernia sa pôrodné bolesti. V pití čaju je možné pokračovať i po pôrode, kedy nám pomôže prečistiť pôrodné cesty a skrátiť dobu krvácania a rekonštrukcie maternice. Je úplne neškodný, neprekáža ani bábätku pri kojení.
Náš tip:
Nálev z listov ostružiny – 2 čajové lyžičky zaliať 1/4 l vriacej vody, nechať 10 minút lúhovať. Piť 3x denne pri zápale priedušiek, na vyčistenie pľúc u fajčiarov alebo 2x denne v poslednom trimestri na uľahčenie pôrodu.
Odvar z listov ostružiny – 2 čajové lyžičky zaliať 1/4 l studenej vody, nechať 2 minúty variť, 10 minút lúhovať. Piť až 4x denne pri hnačke.