Pestujeme pór – pór pravý
Pór (Allium porrum) je dvojročná rastlina pochádzajúca z južnej Európy a juhozápadnej Ázie. Radíme ho do čeľade amarylkovitých a najbližším príbuzným je cesnak. Časť rastliny ukrytý v pôde je guľovitá až vajcovitá, nad zemou je tvorená robustnou stonkou, ktorá je schovaná za temne zelenými listami. V prvom roku vyrastie vňať a v druhom roku kvitne. Kvitnúci pór je pre pestovateľov nezaujímavý, pretože v tomto čase už nemá zelenina takú dobrú chuť a chýbajú jej aj konzumné vlastnosti.
Sú vyšľachtené odrody póru s rôzne dlhou vegetačnou dobou a tak môžeme túto zeleninu žať prakticky od júla až do marca ďalšieho roka.
Letný pór – rýchlo rastie, je vyšší, dorastá do výšky až jedného metra, dlhšia je aj jeho konzumná (vybielená) časť, oproti zimnému póru býva tenšia, v priemere má okolo štyroch centimetrov. Medzi obľúbené odrody póru letného patria: Albos, Gigante Suizo, Golem, Starozagoski Kamuš (vegetačná doba cca 150 dní).
Jesenný pór - odrody Elefant, Golem, Arkansas, Blizzard, Pollux (vegetačná doba cca 200 dní).
Zimný pór - je kratší, ale silnejší, priemer vybieleného stvolu presahuje šesť centimetrov, vyrývať ho môžeme od septembra a bez problémov môže zostať v krajine aj cez zimu, znesie aj teploty okolo - 15 °C. Medzi obľúbené odrody póru zimného patria: Titus, Tango (odolné voči mrazom).
Pór je veľmi odolnou zeleninou
Nevadí mu ani chladnejšie oblasti. Na pôdu nie je nijako náročný, dobre sa mu darí vo všetkých pôdach, ktoré sú dostatočne hlboké, ľahké a zásobené živinami a humusom. Ak chceme pór žať v júli, musíme už v januári doma zasiať semienka a predpestovať si sadenice, v apríli ich potom presadíme na záhon a od júla do septembra môžeme žať úrodu.
Sadenice sadíme do hĺbky aspoň 10 cm, do rýh vzdialených od seba 30 až 40 cm. Priamy výsev semien na záhon je tiež možný, a to od začiatku apríla do cca 50 cm vzdialených riadkov. Vzídené rastlinky vyjednotíme, aby zostali len najsilnejšie kusy.
Keď sadenice povyrastú, prihŕňame k nim kopčeky zeminy, čím zaistíme čo najdlhšiu vybielenú časť. Póru zaistíme pravidelnú a výdatnú zálievku a neškodí mu ani prihnojovanie plnými hnojivami, ako je cererit či superfosfát.
Záhon prikryjeme netkanou textíliou, aby sme zamedzili výskytu pórovej vŕtalky. Textília však byť dostatočne voľná, aby sa pod ňou rastliny netiesnili a mali dosť priestoru na rast. Po obvode ju zahrnieme zeminou, aby sa tam nedostali muchy. Z letného póru fóliu zložíme na konci júna, zo zimného potom koncom septembra.
Pór je diétna zelenina
Je bohatý na vitamíny (C, E a B3 – karotén), vlákninu a minerálne látky, predovšetkým draslík, železo, mangán, selén, vápnik a fosfor. Zelená listová časť má najviac zdraviu prospešných látok, preto je dobré spracovávať pór celý.
Obsahuje niacín a ďalšou významnou zložkou sú sírnaté silice, ktoré napomáhajú tráveniu a povzbudzujú chuť do jedla. Pomôže pri nadúvaní a zápche. Má močopudné účinky, jeho konzumácia sa preto odporúča pri liečbe reumy, dni aj pri znižovaní cholesterolu.
Priaznivo pôsobí aj na cievnu a tráviacu sústavu a podporuje mozgovú činnosť. Rovnako ovplyvňuje činnosť imunitného systému a pomáha hojeniu rán – má protibakteriálne, protivírusové aj protikvasinkové účinky.