Tipy pre bohatú úrodu tekvíc
Aké správne podmienky zaistiť, aby ste dosiahli bohatú úrodu?
Tekvicám vyhovuje pestovanie na stredne ťažkých humóznych pôdach, ktoré majú dostatočnú zásobu živín. Počas vegetácie je vhodné prihnojovanie, napríklad dostatočne zriedeným skvaseným hydinovým trusom alebo inými organickými hnojivami. Tie udržujú pôdu úrodnú, kyprú, bohatú na humus.
Stanovište musí byť slnečné, chránené pred silnými vetrami. Ak ochránime miesto plôtikom alebo lemom nízkych rastlín, bude sa im dariť. Zrenie plodov môže urýchliť blízkosť suchého múrika alebo kôpky kameňov, ktoré akumulujú teplo.
Pri pestovaní musíme počítať s tým, že tekvice sú rastliny s plazivou lodyhou, dlhou mnohokrát aj niekoľko metrov. Doprajme im preto dostatok priestoru. Ich rast usmerníme tak, že zaštipneme hlavný výhon, docielime tým aj rýchlejšiu násadu plodov a to sa oplatí. Pomerne rýchlo sa tak začnú vyvíjať mladé plody na postranných vetvách.
Úroda zrelých plodov od augusta až do októbra
Tekvice môžeme skladovať niekoľko mesiacov pri správnych podmienkach. Niektoré druhy, ako napr. tekvica Hokkaido, ale aj ďalšie, vydržia aj pri izbovej teplote, chladné suché miesto je však každopádne vhodnejšie. Okrasné tekvice, ktoré často slúžia ako dekorácia na misách, ale aj vo väzbách, môžu vydržať až jeden rok.
Tekvica je známa pre svoje dekoratívne účely, ale svoje uplatnenie nájde aj v kuchyni. Plody je možné variť, piecť, smažiť, zavárať alebo tiež zapekať.
Je bohatým zdrojom minerálov, ako sodík, draslík, horčík alebo železo, a cenných vitamínov. Ide o nízkokalorickú a ľahko stráviteľnú potravinu, až 90 % tekvice tvorí voda. Konzumácia pozitívne ovplyvňuje funkcie tráviacej sústavy, znižuje hladinu krvných tukov, pôsobí priaznivo na činnosť pankreasu, obličiek a srdca.