Vytvorte si vianočné dekorácie z kvitnúcich rastlín
Jedna z najušľachtilejších izbových rastlín, krásna sestra čajovníka. Viete, o ktorej kvetine je reč? O kamélii, ktorej kvety človeku učarovali už pred tisíc rokmi a je to tak až dodnes.
Aby kamélie prospievali, vyžadujú si zimný pokoj, svetlo ale nie slnko, zálievku mäkkou vodou, rosenie. Ak ich nároky splníte, odmenia sa množstvom nádherných kvetov ako žiadna iná izbovka. Množiť ich možno rezkovaním a omladzovať rezom.
Kamélia (Camellia) pochádza z Južnej Ázie, Japonska a Číny. Sú to vždyzelené kríky alebo malé stromy, ktoré sú dekoratívne nielen kvetmi, ale aj olistením. U nás ich však môžeme pestovať len ako nádobové izbové kvety.
Jednoduché alebo plnokveté kvety sa objavujú na prelome zimy a jari vo farebnej škále od bielej a ružovej až po červenú, môžu byť aj rôzne žíhané. Predtým patrili kamélie k obľúbeným izbovým rastlinám, v dnešných bytoch však väčšinou nenachádzajú vhodné prostredie na rast.
Kamélie je možné za určitých podmienok pestovať aj pri vyššej teplote, treba však počítať s tým, že budú kvitnúť menej a celkovo nebudú v takej dobrej kondícii.
Aby kamélia kvitla…
- potrebuje dostatok rozptýleného svetla, najlepšie pri východne orientovanom okne - priame slnečné lúče vhodné nie sú.
- teplota by sa mala pohybovať medzi 5-15 ° C, otužilé rastliny dokonca krátkodobo znesú aj mierny mráz (ale nie prudké zmeny teplôt). Je vhodné ju pestovať v zimnej záhrade, chladnej hale či chodbe s oknom, v zasklenej verande, nevykurovanej miestnosti, prípadne v medziokenných priestoroch, pokiaľ sú dostatočne veľké.
- v júni jej obmedzíme závlahu aj vlhkosť vzduchu (vetráme, rastlinu nerosíme). V období pred rozkvetom a pri kvete však kaméliu opäť zalievame viac, a to odstátou, mäkkou vodou, substrát by nemal nikdy vyschnúť.- po odkvitnutí teplotu postupne zvyšujeme.
- pestujeme ju v mierne kyslom substráte (pre kyslomilné izbové rastliny, pre rododendrony).
- presádzame ich raz za dva až tri roky, staršie exempláre ešte menej často.
- v zime ich pravidelne prihnojujeme hnojivom bez obsahu vápnika, napr. dlhodobo pôsobiacim organickým hnojivom s guánom.
- rosíme ju, prospieva jej vyššia vzdušná vlhkosť.
- v letných mesiacoch im svedčí letnenie na záveternom, tienistom mieste.
- pozor, sú citlivé na extrémne výkyvy vlhkosti a teploty.