Záhradkárov kalendár – december
Posledný kalendárny mesiac už klope na dvere a s ním aj krátke dni, nízke teploty, a keď sa pošťastí, tak aj prvá väčšia snehová pokrývka. Prípravy na Vianoce sú už v plnom prúde a pochopiteľne nezostáva veľa času na záhradku, ktorá v decembri rovnako toľko starostlivosti nevyžaduje.
Napriek tomu sa na záhradkách nájde niekoľko čisto decembrových aktivít, ktoré nemožno vynechať. Prípadne môžete dohnať aj niektoré novembrové resty.
Posledné roky už nie je taká zima, ako bývala a jej začiatky sú mierne, preto môžete aj začiatkom decembra vysádzať nové stromčeky. Už vysadeným stromom je potrebné pred zimou dopriať poriadnu zálievku (pokiaľ nie je pôda zamrznutá).
Nezabudnite sa uistiť, že majú všetky rastliny, ktoré sú citlivejšie na mráz (bylinky, ruže, mladé stromčeky, dvojročné rastliny a trvalky) nejakú ochranu – najčastejšie nastielku z čečiny, slamy a lístia alebo použite netkanú textíliu.
Pred napadnutím snehu
Pravidelne zhrabávajte a kompostujte lístie. Ovocné stromčeky sú v decembri vo vegetačnom pokoji, preto nastáva ideálna príležitosť na strihanie či rezanie štepov. Rúry by mali byť cca 30 cm dlhé a zdravé.
Uchovávajte ich v chladnom a vlhkom prostredí. S prvou snehovou nádielkou prichádza aj otázka, ako sneh využiť. Sneh poslúži predovšetkým ako prirodzená závlaha pre vaše záhony a zároveň aj ako ochrana proti nízkym teplotám, preto ho nahrňte a rozprestrite na záhony. Pokiaľ máte v záhradke vždyzelené stromy, na ktorých sneh priľne a drží, tak im odľahčite – opatrne zotrepávajte sneh zo stromov tak, aby ste ich nepoškodili.
Zelenina má v tomto mesiaci aj svoj priestor. Ak ste počas roka zasiali pažítku, petržlen, kel kučeravý, zeler, pór alebo inú zimnú zeleninu, stále máte čo žať. Na druhú stranu, stále môžete vysadiť sadbový cesnak (ak pôda nie je zmrznutá), portulaku, ktorá je známa ako jedna z najviac mrazuvzdorných zelenín a na záhone vydrží bez problémov aj cez zimu alebo vyskúšajte výsev do pestovateľských nádob.
V hrantíku môžete pestovať napríklad kôpor, trebuľku, hrášok, horčicu či žeruchu. Počas toho dokončujte rytie a hnojenie záhonov a zberajte poslednú zeleninu, ktorá by zimu neprežila – špenát, šalát, čínska kapusta či kel. Z okrasných rastlín si môžete predpestovať pelargónie, rastú veľmi pomaly.
Počas decembra nezabudnite kontrolovať cibule a hľuzy, ktoré máte v pláne vysadiť počas jarných mesiacov, a predovšetkým pravidelne kontrolujte aj stav uskladneného ovocia a zeleniny – jablká, hrušky, slivky, mrkva, repu, zemiaky a ďalšie.
Odstráňte odumreté stromy
Akokoľvek nevzhľadne vyzerajúce plody buď vyhoďte, alebo inak spracujte. Ak máte v záhradke nejaký chorý alebo veľmi starý ovocný strom, ktorý už dlhé roky neplodí, potom je december ideálny na ich odstránenie.
V decembri sa vám v záhradke môžu objaviť aj poletujúci hostia, preto sa o nich nezabudnite postarať. Môžete im postaviť búdku či kŕmidlo, kam im dáte nejaké dobroty. A tiež si nezabudnite urobiť poriadok vo vašom záhradnom vybavení a náradí - to vyčistite a nabrúste si nožnice a píly.
Stále sa v záhradke nájde veľa práce, ale nemajte si za zlé, pokiaľ niečo nestihnete. December je obdobím pokoja, vianočných pesničiek, voňavých cukroviniek a predovšetkým rodiny, preto príliš nebehajte po záhradke a myslite na svojich blízkych a čas strávený s nimi, tá príroda už nejako poradí...