Záhradníkov kalendár – február
Z prípadnej snehovej pokrývky počas februára začínajú vykukovať prvé jarné kvietky. Hoci je február ešte zimným mesiacom, často sa prezýva "malá jar". Poslovia jari – snežienky a bledule nám napovedajú, že sa už príroda zase pomaly prebúdza.
Čo sa ďalších okrasných rastlín týka, stále môžete pokračovať s výsevom jednoročných kvetov, ktoré vyžadujú dlhšiu dobu predpestovania. Do kvetináčov na okenné parapety môžete tiež vysievať napríklad: petúnie, papuľky, begónie, lobelky a aj trvalky, ktoré potrebujú premrznutie.
Potom, čo sa roztopí sneh, nezabudnite zrezať trvalky. Tiež nastáva čas na množenie izbových rastlín, ku ktorému potrebujete vhodný substrát a ostré nožnice či nôž. Chvíľku svojho času venujte aj uskladneným cibuľovinám a balkónovým rastlinám, ktoré treba starostlivo prezrieť, či sa na nich nerozvíja nejaká choroba alebo sa na alebo v nej neusadili škodcovia.
Aj počas februára je možné žať niektoré druhy otužilej zeleniny, najmä vlastný špenát, ozimnú cibuľu, pór či kel. Ale tento mesiac je však najmä v znamení predpestovania a výsevov rôznych druhov zeleniny i byliniek.
V teplejších oblastiach môžete vysievať cibuľu, špenát, mrkvu či reďkovky a následne ich proti mrazu prikryť netkanou textíliou. Ďalej môžete začať predpestovávať vlastné paradajky, papriky, raný šalát, pór či hlúbovú zeleninu. Z byliniek môžete predpestovať napríklad majoránku či bazalku.
Február je tiež v znamení strihania, prerezávania a omladzovania ovocných stromov a kríkov. Najmä bobuľovín – tie je potrebné zbaviť všetkých výhonkov starších ako 4 roky (poznáte ich podľa červenkastej farby).
Pri ovocných stromoch sa rok po výsadbe koncom zimného obdobia robí tzv. výchovný rez, ktorý spočíva v odstránení všetkých konkurenčných výhonov. Pokiaľ máte v záhradke broskyne a trápi vás každoročne kučeravosť, nezabudnite na postrek.
Svoj čas venujte aj starostlivosti o kompost, ktorý je potrebné prevzdušniť a prevrstviť s tým, že spodnú vrstvu bude tvoriť hrubší materiál, uprostred bude potom samotný dozretý kompost a na povrchu opäť hrubší materiál.
Ďalej nezabudnite aj naďalej kontrolovať uskladnenú zeleninu a ovocie (napr.: jablká) a akokoľvek nahnité plody či inak poškodené vyraďte. Zamerajte sa aj na hnojenie, často sa aj odporúča rozhodiť hnojivo do roztopeného snehu, ktoré sa potom lepšie vstrebáva do pôdy.
Vašu pozornosť si zaslúžia aj jahody, ktoré sa oplatí z časti prikryť fóliou – vďaka tomu pokvitnú už v apríli. Tiež je najvyšší čas na kontrolu a prípravu záhradného náradia a prípadne dokúpenie semienok. Nájdite si aj chvíľku pre obdiv záhradky, ktorá sa pomaly prebúdza zo zimného spánku.