Záhradníkov kalendár – júl
Krásne počasie, slniečko, dlhé dni a množstvo dozrievajúceho ovocia – od ríbezlí, malín až po marhule a iné ovocné stromy… to všetko prináša júl. Pokiaľ máte ešte voľné miesto na záhone alebo vám niektorá plodina nevzišla, potom nezúfajte. Aj počas júla je možné vysievať obľúbené zeleninové druhy a zaistiť si tak úrodu aj počas jesenných mesiacov. Ktoré sú to?
Ázijská zelenina je vždy správnou voľbou. Pestovať sa dá v záhradke aj v kvetináči za oknom. Ide o predovšetkým listovú zeleninu, ktorá sa vyznačuje rýchlym rastom a pestovateľskou nenáročnosťou. Medzi konkrétne druhy, ktoré môžete vysievať v júli patria napríklad Pak Choi, Tatsoi, horčica, čínska kapusta a tiež rôzne mixy šalátov. Úroda ázijskej zeleniny záleží na konkrétnom druhu a termíne výsevu, je ju možné vykonávať až do novembra.
Bohatú úrodu vám prinesie aj iná listová zelenina. Veľmi obľúbený je špenát, ktorý sa vysieva priamo na stanovište a semienka stačí len zľahka pohrabať. Špenátu svedčí dostatočné osvetlenie - na priamom slnku má tendencia čoskoro vybiehať do kvetu. Nehnojí sa priamo a na živiny ani pestovanie nie je nijako náročný. Potrebuje len dostatočnú a pravidelnú zálievku. Úroda záleží na termíne výsevu, je možná až do príchodu prvých mrazov.
Okrem špenátu je možné vysievať aj rukolu či roketu, ktorá je tiež pestovateľsky nenáročná a je možné si ju ľahko vypestovať aj doma v plytkej miske. Stačí jej dopriať len dostatočnú zálievku. Pre kontinuálny zber odporúčame semienka vysievať v odstupe niekoľkých dní do hĺbky 0,5 cm. Na prvý zber sa potom môžete tešiť už po 6 týždňoch.
Rovnako ako špenát je možné využiť aj mangold, ktorý sa dá ľahko pestovať a žať počas celej sezóny. Seje sa v priebehu júla priamo na konečné stanovište, do hĺbky 2–3 cm a sponu 40 x 30 cm. Má rád oslnené a kvalitné pôdy s dostatkom živín. V susedstve neznesie špenát a červenú repu. Listy sa zberajú priebežne, pretože je schopný niekoľkokrát obraziť, ale len dovtedy, kým začne vybiehať do kvetu. Počas miernych zim plodí neustále.
Z koreňovej zeleniny je možné v júli vysievať aj reďkev. Výsev sa vykonáva priamo na vonkajší záhon do hĺbky 2 cm a sponu 50 x 30 cm. Vyžaduje len dostatok vlahy, dostatočné oslnenie a humóznu hlinitopiesčitú pôdu. Vyznačuje sa pomerne rýchlym rastom a žať ju môžete už po dvoch mesiacoch od výsevu. Reďkev je možné veľmi dobre skladovať až po dobu niekoľkých mesiacov.
Keď už je reč o reďkovke, je potrebné spomenúť aj obľúbené reďkovky – výberom letnej odrody rozhodne neurobíte chybu, stačí jej dopriať len dostatok vlahy. Seje sa priamo na záhon na slnečné stanovište do hĺbky 0,5–1 cm. Po vzídení je potrebné reďkovky vyjednotiť. Bohatú úrodu až do jesene si môžete zaistiť postupným dosievaním.
Teraz je tiež posledná šanca si zaistiť úrodu mrkvy – napríklad neskorý typ Kuroda sa vysieva počas júna a začiatku júla priamo na stanovište, do maximálnej hĺbky 1 cm, sponu 30x15 cm a na slnečné stanovište. Do príchodu prvých mrazov vám vytvoria veľmi chutné a šťavnaté korene, ktoré sú iba krátkodobo skladovateľné.
Nezabúdajte na hlúbovú zeleninu. Neskoré odrody karfiolu možno vysievať v prvej polovici júla na primerane osvetlené stanovište. Karfiol je náročný na pôdu, preto je vhodné voliť riadne vyhnojené, stredne ťažké pôdy s dostatkom vlahy a živín. Seje sa 0,5 cm hlboko, do sponu 50 x 40 cm.
Úroda prebieha od októbra do novembra. Tiež je možné vysiať aj niektoré odrody feniklu. Fenikel vyžaduje slnečné stanovište s ľahkou a dobre priepustnou pôdou. Seje sa do hĺbky 0,5–1 cm a sponu 30 x 20 cm. V priebehu vegetácie mu treba dopriať pravidelnú zálievku a kyprenie.
Približne 3 týždne pred zberom je k nemu potrebné prihrnúť zeminu, aby došlo k vybieleniu hľuzy. Posledný zber by mal prebehnúť pred príchodom prvých mrazov. Hľuzy je možné skladovať max. po dobu 2 mesiacov.
Nenechávajte si zarastať záhony burinou. Hoci sa zdá, že je júl najmä mesiacom začínajúcich zberom, je toho možné zasiať ešte oveľa viac. Okrem vyššie spomínaných ide napríklad aj o niektoré odrody červenej repy, kaleráby, brokolice či čakanky.