Záhradníkov kalendár – jún
V júni sú už rastliny v plnom raste a taktiež začína ich zber. Záhradnícka sezóna je teda v plnom prúde, nad jarnými teplotami začínajú pomaly prevažovať letné teploty, dozrievajú prvé plody a na záhrade vás čaká množstvo činností, ktoré by ste nemali vynechať.
V júni začína zber raných druhov ovocia a zeleniny. V prvom rade sú to jahody, čerešne, maliny, ríbezle, egreše. Ďalej tiež čerstvé bylinky - pažítka, petržlen, mäta, medovka, bazalka a ďalšie. Zberané bylinky môžete sušiť alebo mraziť pre budúce použitie v kuchyni, len pri pažítke sušenie neodporúčame. Zo zeleniny môžete žať raný hrášok, zemiaky, mrkvu, špenát, šalát, okrúhlice, reďkovky či napríklad ranú kapustu.
Egreše aj ríbezle a ďalšie okrasné kríky možno množiť pomocou zelených rezov. Okrasným kríkom upravujte ich tvar, aby sa mohli bohato zahusťovať. Mladé a novo vysadené stromčeky priebežne kontrolujte, prípadne povoľte ich viazanie k opore.
Tiež skontrolujte vrúby, či sa všetky „chytili“, prípadne to skúste za rok znova. Všetky dreviny je v prípade výskytu rôznych chorôb či škodcov vhodné chrániť proti ich negatívnemu pôsobeniu, preto použite niektorú z chemických možností alebo metódy nechemické. Ovocné stromčeky môžete aj prihnojovať, najlepšie po obvode ich koruny.
Pokiaľ počas júna málo prší, potom je potrebné priebežne všetko, čo máte v záhradke zavlažovať (vrátane trávnika). Odporúčame inštalovať pod odkvapy IBC nádrže, aby ste mohli dažďovú/zrážkovú vodu využívať efektívnejšie.
Teraz vám pravdepodobne robia radosť kvety pivoniek, ibištekov, ruží, margaréty, ľalií, mečíkov či begónií, ale nezabudnite, že si počas júna môžete vysadiť dvojročné rastliny a letničky, napríklad nezábudky, sedmokrásky, violky, sirôtky a ďalšie krásne druhy. Koncom mesiaca môžete vytiahnuť cibuľky narcisov a tulipánov. U tulipánov to však podľa našich skúseností nie je úplne nevyhnutné.
Okrem zberu zeleniny môžete v júni aj niektoré druhy vysiať alebo vysadiť von na záhony. Určite vyskúšajte ľadový šalát, čakanku, niektoré druhy hrachu, teplomilné fazule alebo aj neskoršie mrkvy a uhorky. Melóny, cukety či baklažány môžete vysadiť von do prehriatej pôdy.
V júni sa teda v záhradke skoro nezastavíte
Okrem siatia a zberu nezabudnite na ďalšie záhradnícke práce, medzi ktoré patrí odstránenie buriny, pretože rastliny okolo seba potrebujú dostatok priestoru a tiež tým potlačíte konkurenciu o potrebné živiny.
Zalievanie je taktiež kľúčovou činnosťou, predovšetkým počas suchých dní. Zalievajte hlavne ráno alebo večer. Čo sa týka ochrany rastlín, tak priebežne kontrolujte rastliny, aby ste stihli včas ošetriť.
Paradajkám kúpte podpery, aby sa nezlomili pod váhou plodov. Starajte sa aj o trávnik, ktorý priebežne sekajte, zalievajte a hnojte. Doprajte si aj chvíľku pre seba v zákutí vašej záhrady a oddýchnite si.